هدف این وب نوشت و آشنایی با نحوه شکل گیری آن

 

سعی دارم با انتشار این وب نوشت اول به یادگیری شخصی و دوم ایجاد آرشیو یا بایگانی از مطالب مرتبط برای کسانی بپردازم که شاید در آینده مطالعه اینجا براشون مفید باشه.

شروع این فرآیند از سال ۸۲ که برحسب اتفاق وارد حوزه بازرگانی دریایی( کشتیرانی) شدم بود. همیشه مشکل بدست آوردن اطلاعات و مقالات فارسی در این حوزه را داشتم. وقتی هم از اساتید در مورد معرفی مرجع سوال میکردم با ذکر این نکته که این حوزه و صنعت کاملا بین المللی هست و بهتر است از منابع انگلیسی استفاده کنید مواجه می شدم. با این وجود برای خیلی از افراد مثل خودم که تازه با این رشته آشنا شده بودیم مطالعه مطالب از روی منابع انگلیسی سخت و زمان بر بود. برای همین تصمیم گرفتم اقدام به وبلاگ نویسی کنم و شاید شدم جزء انگشت شمار وبلاگهایی که در این حوزه به زبان فارسی منتشر می شد.

در ابتدا این وبلاگ در آدرس های زیر منتشر میشد که بعد از مدتی با توجه به مشکلات بوجود آمده در فضاهای وبلاگ نویسی فارسی رایگان تصمیم به انتشار آن در این آدرس گرفتم.

www.fmbm.blogfa.com

www.seasun.mihanblog.com

از ابتدایی ترین مطالب شروع کردم و به مرور با گذر زمان مطالب علمی تر را از طریق ترجمه و مطالعه کتابها و دروس گذرانده شده در دانشگاه منتشر میکردم. بعدها وقتی به این مسئله تجربه کاری در چند شرکت و سازمان مختلف یا زمینه های کاری متفاوت اضافه شد سعی کردم دامنه موضوعات مطرح شده در این وبلاگ رو گسترده تر کنم و به موضوعاتی مثل گمرک، اقتصاد، بازارهای مالی و بورس و حتی بانک رو اضافه کنم.

البته این تغییر و تحول و تصمیم مجدد برای نوشتن بعد از آشنایی با محمدرضا شعبانعلی عزیز و سایت خوب متمم و دوستان متممی شروع شد. در مرحله بعد می خوام در آدرس های زیر هم بصورت شخصی مطلب بنویسم.

گاه نویس های من

وبلاگ نویسی به انگلیسی (بزودی)

قطعا با توجه یه اینکه یک نفره قرار این وبلاگ بروز بشه انتشار مطالب در بازه های زمانی کوتاه  یا وارد شدن به موضوعات با عمق زیاد خیلی دشوار خواهدبود. همچنین در ۱۰ سال گذشته وبسایتهای خوبی شاید در این حوزه فعال شده اند که می توانند مکمل های خوبی برای این مطالب باشند، اگرچه بیشتر به اخبار این حوزه می پردازند.

سعی و هدف من در این وبلاگ منتشر کردن بعضی از مطالب پایه در حوزه حمل ونقل، تجارت، بانک، اقتصاد و غیره که مورد علاقه خودم است،می باشد. البته بیشتر مطالب عنوان شده قطعا برای بسیاری از افراد که در رشته های غیر مرتبط فعال می باشند کمک کننده خواهد بود و برای دانشجویان این رشته ها نیز شاید سرنخی باشد برای مطالعه بیشتر و شاید نوشتن مطالب مفیدتر و جامع تر.