مسلما اصطلاحات Port Side و Starboard Side را زیاد شنیده اید. به راحتی معنای این کلمات را می توان فهمید.(به ترتیب “سمت بندر” و ” سمت ستارگان”) اما چرا هنگام ترجمه یا تعریف اصطلاحات از نظر فنی و دریانوردی تعریفی به شرح زیر بیان می شود:

هنگامیکه شما روی کشتی ایستاده باشید و رو به جلوی آن بایستید سمت چپ شما را پورت ساید و سمت راست را استاربورد ساید می نامند. مطابق آنچه در تصویر می بینید.

 سوال :  اگر کشتی عکس حالت فوق پهلو بگیرد آنگاه جای این دو سمت جابجا خواهد شد. یعنی اگر شما رو به جلوی کشتی بایستید سمت راست شما ( طبق تعریف فنی و دریانوردی) استاربورد می باشد در حالیکه بندر در سمت راست قرار دارد و برعکس. مطابق آنچه در تصویر زیر می بینید.

و اما علت این موضوع:( چرا این جهت ها ربطی به بندر و…. ندارد و براساس تعریفی مشخص جهت معین می شود!!؟؟)

پیش از آنکه سکان اختراع شود(توسط چینی ها)، کشتی ها و قایق ها با استفاده از ابزار هدایتی بنام Steering board/oar (یک پاروی بزرگ) هدایت می شدند. از آنجاییکه اکثر مردم دست راست هستند( مسلط بر دست راست خود جهت انجام کارها مانند نوشتن و…) بطور متعارف این سیستم هدایت در سمت راست کشتی ها نصب شده و بکار گرفته می شد. بنابراین سمت راست کشتی بنام ” Steering Board Side ” نامیده می شد که به مرور کوتاهتر شده و به شکل ” Starboard Side ” تلفظ شد که تا به امروز نیز مرسوم است.

به منظور جلوگیری از آسیب دیدن سیستم هدایت کشتی بسته شدن کشتی به اسکله از سمت مقابل یا مخالف سیستم هدایت (Steering Board Side)به شکل یک قانون و رویه درآمد. در نتیجه سمتی از کشتی را که رو به بندر بود “Loading Board” نامیدند که بعدها به شکل کوتاهتر “Larboard” نامیده شد. اما از آنجاییکه تلفظ لاربورد ” Larboard ” و استاربورد” Starboard ” بسیار به هم شبیه بود و باعث اشتباه در تشخیص این دو سمت از یکدیگر می شد دریانوردان و ملوانان از واژه پورت ساید ” Port Side ” استفاده کردند که تا به امروز مرسوم است. تصویر زیر را ببینید.

بنابراین با گذشت زمان و تغییر شکل سکان و محل قرارگیری آن در کشتی، دیگر مهم نبود که کشتی از کدام طرف به اسکله بچسبد ولی این واژه ها فارغ از دلیل استفاده انها همچنان برای مشخص کردن سمت های کشتی بکار می رود.

نویسنده نوشته: امیر قائدی حیدری

هیچ اگر سایه پذیرد من همان سایه هیچم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا

برکسیت(Brexit) و اثرات آن بر صنعت کشتیرانی انگلستان

در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ ، اکثریت ۵۱.۹ درصد از رای

layday or laytime

رواماندیا بازه زمانی مجاز (Laytime or Layday)

در حمل و نقل تجاری ، رواماند(Laytime or Layday) مدت

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    بایگانی میلادی