صنعت کروز بطور قابل توجهی از روزهای نخستین بکارگیری کشتی های مسافری توسعه یافته است. این توسعه شامل« رواج سفرهای گردشگریی دریایی، سفر به آنسوی اقیانوس ها ، از رده خارج شدن کشتی های مسافری قدیمی و حضور مجدد کشتی های کروز جدید است ». (Dowling R.K 2006:3) 
صنعت کروز با سرعت زیادی در حال رشد است و یکی از حوزه های اصلی رشد گردشگری در آغاز هزاره جدید است ویژگی های خاصی وجود دارد که منجر به جذب مسافران زیادی به سفرهای کروز می شود از جمله: 
•مسافران فرصتی برای بازدید از مکانهای مختلف در مدت کوتاه و بدون نیاز به دیگر شیوه های حمل ونقل خواهند داشت. 
•کشتی ها بطور مستقل عمل می کنند. 
•این کشتی ها دارای یک راهنمای سفر هستند و پرسنل پیوسته در تلاشند تا مسافران لحظات خوشی را سپری کنند. 
•همه افراد سفر خود را همزمان آغاز کرده و به پایان می رسانند. 
•همه غذاهای روز با کیفیت بالا در کشتی کروز عرضه می شوند. 
•گردشگران از اینکه در طول سفر خود، مکانی شخصی برای اسکان و استراحت دارند بسیار لذت می برندالبته محل های اسکان از اتاق های خواب معمولی تا اتاق های چهار نفره لوکس متفاوت است. 
غذاها با کیفیت و تنوع بسیار زیادی روی کشتی ارائه می شوندعلاوه بر صبحانه، نهار و شام، هزینه استفاده ازبوفه های نیمه شب نیز در کرایه مسافران گنجانده شده است 
-فعالیتها بر روی یک کشتی کروز 
از جذابترین بخش های کشتی کروز، طیف گسترده تسهیلات سرگرم کننده موجود روی عرشه است. کشتی های کروز بزرگ قادرب ه فراهم نمودن خدمات و تسهیلات مختلف هستند که بیشتر آنها در هزینه های کرایه منظور شده است. مسافران شانس شرکت در برنامه های تفریحی کشتی کروز را بعنوان یک برنامه کامل که هدفش پر کردن اوقات همه مسافران است دارند. این سرگرمی ها شامل موسیقی و برنامه های طنز و تفریحی و… است و بیشتر هزینه آن در کرایه مسافران منظور شده است. 
هنگامی که کشتی در بندر نیست، بازی های عرشه ای، استخر شنا، کلاسهای ورزشی و نظاره کردن دریا از محل مخصوص تدارک دیده شده است علاوه براین ، سخنرانی پیرامون موضوعات جالب، سینماها و… نیز در روی کشتی انجام خواهد شد. 
بعضی از کشتی های کروز دارای بخش ویژه ای برای کودکان هستند این امر به والدینی که به علت همراه بودن فرزندان با آنان کمتر فرصت استفاده از سفر را می یابند بسیار کمک خواهد کرد. بسیاری از کشتی ها با سالن های ورزش و حوزهای آب معدنی نیز مجهز هستند. 
آن دسته از مسافران که علاقه ای به فعالیتهای بدنی زیاد ندارند می توانند در محل استخر یا عرشه به استراحت بپردازند. 
-تسهیلات موجود روی یک کشتی کروز 
پول رایج روی کشتی کروز معمولا پول رایج مقصد است یعنی جایی که کشتی در آنجا ثبت شده است. با این وجود، اکثر کشتی های کروز بانکهایی جهت تبدیل چک های مسافرتی دارند و بعضی از آنها کارتهای اعتباری را قبول می کنند مسافران به وسایلی مانند تلفن، تلگراف و فکس در دریا دسترسی دارند.با این حال هزینه استفاده از این تسهیلات در هزینه تور منظور نمی شود. البته تسهیلات اضافی برای مسافرانی که بخواهند هزینه بیشتر پرداخت کنند مانند سالن های آرایش ، سونا، اینترنت، لباسشویی هاو … وجود دارد اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که برای ارائه این خدمات کشتی نیاز به پرسنل بیشتری خواهد داشت. 
همه کشتی های کروز دارای تیم پزشکی هستند تا در زمانهای اضطراری، از دریازدگی های ساده تا شکستگی های پیچیده وارد عمل شوند و البته هزینه های پزشکی نیز در کرایه مسافران منظور نشده و در صورت استفاده از خدمات درمانی و دارو پرداخت اضافی باید صورت گیرد. مغازهای موجود در قسمت بازار کشتی هر چیزی از کالاهای اساسی تا کالاهای لوکس مانند جواهرات و عطرها را به مشتریان ارائه می کنند. 
اگر کشتی بیش از یک روز در بندری پهلو بگیرد این اجازه به مسافران داده می شود که برای شب دوباره به کشتی بازگردند و به این طریق آنها نیازی به پرداخت پول برای هتل نخواهند داشت. 
-عواملی که هزینه های یک کشتی کروز را مشخص می کند 
فصل و طول مدت تورها از مهمترین عوامل تعیین هزینه خواهند بود یک سفر طولانی در اوج فصل گردشگری علی رغم تعیین مبلغ بالاتر برای تور می تواند تقاضاهای بیشتری را به خود جذب کند و برعکس در فصل کاهش تقاضا نرخ های پایین تر برای جذب گردشگران وضع می شود. 
اندازه و نوع کابین ها نیز در تعیین هزینه ها نقش دارد زیرا که بعضی از کابین ها بواسطه ی قرارگیری درموقعیت های بالاتر یا پایین تر قیمت متفاوتی را می طلبد. معمولا اندازه اتاق ها و قرارگیری در طبقات بالاتر که دارای دید بهتری هستند منجر به گرانتر شدن کرایه اتاق می شود. 
علاوه بر موقعیت کابین در قرارگیری در طبقات مختلف، کابین های کناری و خصوصا در طبقات پایین تر از کابین های خارجی با دید خوب در طبقات بالاتر و کابین های مرکزی کشتی ارزانتر هستند. مسافران ترجیح می دهند در مرکز کشتی باشند چرا که کمتر تحت تاثیر حرکات کشتی قرار خواهند گرفت. 
یکی دیگر از عوامل تعیین هزینه تعداد نفرات هر اتاق است چرا که قیمت اتاق کاملا وابسته به تعداد نفرات است مثلا اگر شما به تنهایی سفر می کنید و تحمل هم اتاقی برایتان دشوار است مجبورید کرایه یک اتاق چند نفره را به تنهایی بپردازید اما در صورتیکه با چند نفر از دوستان سفر کنید این هزینه تا یک چهارم کاهش می یابد. 
درآمد حاصل از کشتی های کروز برای دولت محلی 
درآمد حاصل دولت های محلی از صنعت کروز از طریق وضع مالیات بر خریدها و پول خرج شده توسط مسافران، خدمه و خط کشتیرانی کروز حاصل می شود. کلیه موارد زیر باعث اضافه شدن درآمد حاصل از صنعت کروز برای دولت های محلی می شود: 
•مالیات پرداخت شده برای اجاره موقت اتاق توسط مسافران کشتی 
•هزینه های پرداخت شده توسط مسافران و خط کشتیرانی کروز برای مواردی چون پهلوگیری و دیگر هزینه های بندری 
•هزینه های مربوط به دفع زباله و خرید آب آشامیدنی و خرید سوخت 
•هزینه های پرداختی توسط مسافران برای اجازه ورود وخدمات پزشکی 
•مالیاتهای غیر مستقیم حاصل شده بواسطه خریدهای محلی که جهت فروش این محصولات و خدمات بازرگانی به بازدید کنندگان تازه وارد صورت می گیرد یا مالیات فعالیت های تجاری صورت گرفته

نویسنده نوشته: امیر قائدی حیدری

هیچ اگر سایه پذیرد من همان سایه هیچم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا

برکسیت(Brexit) و اثرات آن بر صنعت کشتیرانی انگلستان

در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ ، اکثریت ۵۱.۹ درصد از رای

layday or laytime

رواماندیا بازه زمانی مجاز (Laytime or Layday)

در حمل و نقل تجاری ، رواماند(Laytime or Layday) مدت

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    بایگانی میلادی