مهمترین ابزار هر بازرسی داشتن چشمان تیزبین است برای تکمیل این ابزار در بازرسی های دستی می توان از دیگر ابزارها چون جک های هیدرولیک، خلاء های خشک و مرطوب، مکنده ها، فیبر نوری، بُرنده های قوس منیزیمی، اره های برقی، مته ها، گوشی های ضربه سنج الکترونیکی استفاده کرد که احتمالا این ابزارها در سطح بین المللی بسیار متفاوت خواهند بود. 
•پیجرهای پرتو افکن 
پیجرهای پرتو افکن خودکار اشعه گاما حمل کننده خود را از احتمال وجود مواد رادیو اکتیو آگاه می سازند. 
این ابزارهای توسعه یافته خصوصا توسط موسسات دولتی و تیم های ضربت برای مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند و تقریباً به اندازه پیجرهای معمولی که برای ارسال پیام استفاده می شود، هستند. 
پیجرهای پرتو افکن می توانند صدها برابر حساستر از انواع تجاری موجود مانند Geiger-Muller بی سیم که کوچکترین نوع است باشند. یک مثال بین المللی از سودمندی این پیجرها را می توان کشف یک محموله رادیو اکتیو در حال ترانزیت از ازبکستان به سمت پاکستان در ۲۱ مارس ۲۰۰۱ که یک پیجر پرتوافکن آنرا کشف کرد، نام برد . 
این ابزارها های اکتشافی پرتوافکن در آینده روی جرثقیل های اسکله ها و دیگر ابزارهای حمل کانتینر نصب خواهد شد. 
•سیستم های بازرسی ایکس ری 
سیستم های بازرسی مبتنی بر اشعه X از رایجترین تکنولوژی های بازرسی هستند که امروزه مورد استفاده واقع می شوند. 
ایکس ری تفاوتهای موجود در تراکم (چگالی) مواد را به منظور ترسیم تصویری از محتویات کانتینر یا وسایل بررسی می کند کشف اصلی در واقع توسط کاربر سیستم صورت می گیرد که گاهی برای بررسی تصاویر غیر متعارف ایجاد شده توسط ایکس ری از نرم افزارهای پیچیده کمک می گیرد. 
وقتی که کالا و قاچاق همراه آن، داری تراکم مشابه باشند کشف کالای قاچاق بسیار مشکل خواهد بود بطور مثال، کوکائین قالبگیری شده کاملا مشابه یک موز سبز(plantain) ظاهر می شود و رنگ نشان داده شده برای آن در دستگاه ایکس ری مشابه موز سبز است که در نتیجه تشخیص بسیار دشوار خواهد بود این در شرایطی است که تفاوت تراکم در سراسر کانتینر وارد شده نشان داده می شود. 
اگر یک کانتینر خیلی بهم ریخته (در هم بر هم) باشد تشخیص قاچاق بسیار مشکل است چون تصویر ارائه شده توسط ایکس ری هم بسیار بهم ریخته و تشخیص آن پیچیده خواهد بود به علاوه به علت شیوه های فرافکنی ممکن است کالای قاچاق در سایه یک کالای بسیار متراکم مخفی شود با این وجود، بازوهای ایکس ری می تواند بسیاری از اثرات سایه ها را محو کند. 
این در حالی است که با وجود یک تصویر پیچیده، کاملا روشن است که کشف کالای قاچاق ممکن است بسیار سخت باشد. 
با توجه به طبیعت شیوه های مبتنی بر ایکس ری مواد خاص نمی توانند شناسایی شوند، در حالی که بیشتر تکنولوژی های پیشرفته مانند سیستم های اشعه گاما می توانند مواد ویژه ای مانند مواد مخدر و منفجره را کشف کنند. 
بطور کلی سیستم های ایکس ری تنها چند دقیقه زمان برای اسکن یک کانتینر استاندارد ۴۰ فوتی صرف می کنند، در حالی که بعضی سیستم های پیشرفته تر تنها در عرض چند ثانیه اینکار را انجام می دهند با این وجود، بازرسی کلی ممکن است طیف زمانی بین ۷ الی ۱۵ دقیقه یا کمی بیشتر را برای تجزیه و تحلیل تصویر لازم داشته باشد.( بنابراین، می تواند کمتر از ۱۰۰ کانتینر را در یک روز اسکن کند.) 

•سیستم های بازرسی اشعه گاما 
سیستم های بازرسی اشعه ی گاما جایگزینی جهت استاندارد سازی سیستم های بازرسی X-Ray هستند. این سیستم ها بطور مستقیم از اشعه گاما یا نوترونهای ضربه ای سریع جهت تولید اشعه های گاما برای تولید تصاویری از محتویات کانتینر ، نقشه های سه بعدی از جای محتویات و اطلاعات مهم دیگر استفاده می کنند. بطور مثال بعضی از این سیستم ها می توانند انواع مشخصی از مواد درون کانتینر را بر پایه ویژگی های اتمی شان مشخص کنند. 
بعضی از این مواد قابل کشف کربن، نیتروژن، اکسیژن، سیلیکون، کلر، آلومینیوم و آهن هستند. اضافه بر مزایای ادعا شده برای تکنولوژی ایکس ری ، سیستم های بازرسی با اشعه گاما ممکن است گامی بسوی بازرسی کارا و ۱۰۰ درصد کانتینر باشد. سیستم های اشعه گاما می توانند کانتینر های استاندارد ۴۰ فوتی را در چند ثانیه اسکن کرده و بازرسی کلی را در کمتر از یک دقیقه فراهم کنند. 
متوسط توان عملیاتی بازرسی سیستم های اشعه گاما ۱۰ برابر بیشتر از سریعترین سیستم های ایکس ری است در یک آزمایش که در بندر میامی در سال ۱۹۹۸ صورت گرفت، یک واحد بازرسی اشعه گاما تنها در یک شیفت کاری(دوره ی شیفت کاری مشخص نیست) بیش از ۱۳۰کانتینر ۲۰ فوتی را بازرسی کرد. 
سیستم های اشعه گاما را می توان در محل های ثابت، نیمه ثابت و یا واحدهای سیار بکار گرفت. سیستم های مستقر در محل های نیمه ثابت را می توان جابجا کرده و در طول یک الی دو روز دوباره برپا کرد در حالیکه واحدهای سیار را می توان در هر محلی از بندر برده و با سه خدمه در طول ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آماده کار کرد. سیستم های ثابت در محل، در نقاطی که واحد بازرسی مستقر باشد مانند ورودی و خروجی بنادر یا گمرک که ایستگاهی برای تریلرها، کامیونها یا محل عبور کانتینرها از واحد بازرسی است بکار گرفته می شود. سرعت حرکت وسایل عبوری از این محل ها در حال حاضر تقریبا چهار الی پنج مایل در ساعت است که با توجه به برنامه های آتی به ۱۰ مایل در ساعت می رسد. 
این سیستم ها قادرند تقریبا همه نوع کالاهای حمل شده در بندر توسط کانتینرهای استاندارد، کانتینرهای کالای فله، تریلرها و واگن ها را اسکن کنند. 
هزینه سیستم های گاما می تواند ۳ الی ۲۰ برابر کمتر از سیستم های ایکس ری برحسب سرمایه گذاری اولیه و ۴ الی ۵ برابر برحسب هزینه نصب، باشد. وقتی که سایر مزایا را در نظر می گیریم، سیستم های گاما در هر بازرسی هزینه ای کمتر از ۵۰ برابر از سیستم های سنتی ایکس ری تحمیل می کنند. 
واحدهای بازرسی سیار اشعه گاما در بندر ونکوور کانادا در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ بسیار مفید بوده اند چراکه اتومبیل های سرقت شده به ارزش ۷۰۰ هزار دلار را که قرار بود بطور غیر قانونی صادر شوند کشف کردند. در آزمایش سال ۱۹۹۸ که قبلا ذکر شد نیز بندر میامی در طول ۹۰ روز اول بکارگیری واحد بازرسی اشعه گاما ۶ وسیله در حال قاچاق را به ارزش ۲۰۰ هزار دلار کشف کرد. 

نویسنده نوشته: امیر قائدی حیدری

هیچ اگر سایه پذیرد من همان سایه هیچم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا

برکسیت(Brexit) و اثرات آن بر صنعت کشتیرانی انگلستان

در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ ، اکثریت ۵۱.۹ درصد از رای

layday or laytime

رواماندیا بازه زمانی مجاز (Laytime or Layday)

در حمل و نقل تجاری ، رواماند(Laytime or Layday) مدت

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    بایگانی میلادی