قانون بیمه دریایی ایران

بخش چهارم (مقررات راجع به ثبت،انتقالات و معاملات کشتی)

آیین نامه ثبت کشتیها و شناورها مصوب ۱۰/۹/۱۳۴۴ هیات وزیران

فصل دوم(تعیین نام کشتی)

ماده ی ۶:

الف-قبل از تسلیم درخواست ثبت ،مالک باید درخواستی در دو نسخه بر طبق نمونه ۲ تنظیم و در آن نامی که می خواهد برای کشتی خود انتخاب نماید به اطلاع اداره مرکزی ثبت کشتی ها برساند.

نام کشتی باید از اسامی ایرانی انتخاب شود مگر اینکه کشتی از قبل دارای نام خارجی بوده که در این صورت ثبت نام خارجی کشتی منوط به تصویب هیات وزیران خواهد بود(ر.ک صفحه ۱۷۳ این مجموعه)

ب- انتخاب اسامی ذیل برای کشتی هایی که تابعیت ایرانی را تحصیل می نمایند ممنوع است:

۱-نام کشتی هایی که قبلا در سازمان بنادر و کشتیرانی به ثبت رسیده است.

۲-اسامی که قبلا برای کشتیهای دیگر انتخاب و بر اثرتشابه اسمی ممکن است موجب اشتباه و گمراهی گردد.

۳-اسامی کشتیهای متعلق به نیروهای مسلح.

ج-پس از وصول نمونه ۲ اداره مرکزی ثبت کشتیها نسبت به درخواست تعیین نام رسیدگی،در صورت موافقت مراتب را کتباً به متقاضی اعلام می دارد.

ماده ی ۸:(تاسیس اداره مرکزی ثبت کشتیها)

اداره مرکزی ثبت کشتیها در سازمان بنادر و کشتیرانی تاسیس می گردد.

ماده ی ۹: (درخواست ثبت)

برای ثبت کشتی باید مالک کشتی و یا نماینده او تقاضا ی ثبت را به ضمیمه اظهارنامه و گواهینامه های فنی در دو نسخه تنظیم و به سازمان بنادر و کشتیرانی تسلیم نماید.

مالک کشتی یا نماینده او باید قبل از تسلیم تقاضا، نام اختیاری کشتی را به اطلاع سازمان مذکور برساند و در صورت تا یید آنرا در دو سینه و پاشنه کشتی بطور ثابت و نام بندر ثبت را در پاشنه کشتی بر طبق مقررات مربوطه نقش و یا نصب نماید.

اداره ثبت کشتیهای سازمان بنادر پس از اجرای مراتب مزبور با رعایت مقررات به ثبت کشتی اقدام نماید.

(قانون دریایی ایران«مصوب ۲۹/۶/۱۳۴۳ کمیسیون مشترک مجلس» با اصلاحات بعدی منتشر شده در روزنامه رسمی شماره ۵۸۷۶ مورخ ۶/۲/۱۳۴۴ –صفحه ۴۳۳ مجموعه قوانین سال ۱۳۴۳)

ماده ی ۲۳:(تغییر نام کشتی)

نام کشتی ممکن است به تقاضای مالک کشتی تغییر یابد و در این مورد سازمان بنادر و کشتیرانی می تواند با تعویض نام کشتی موافقت کند و به هزینه متقاضیان، تغییر نام را در۳ نوبت به فواصل یکماه در روزنامه رسمی کشور و یکی از رو.زنامه های کثیر الانتشار مرکز آگهی نماید.

چنانچه کشتی در رهن باشد موافقت مرتهن در تغییر نام کشتی ضروری است و تغییر نام اثری در حقوق او و سایر اشخاص ذینفع نخواهد داشت.

با توجه به اینکه کشتی ها مونث هستند اسامی دخترانه ای که برای آنها انتخاب می شود کم نیست. ولی در کشور ما موضوع کمی فرق می کند.بعد از انقلاب حتی اسامی برخی از کشتیها عوض شد . مثلا: گلی به خزر و یا فیروزه به شهید اسدی.
توی NITC نام کشتیها بر اساس نام شهرهای ایران انتخاب می شوند.مثلا شهرهایی که حرف اولشان یکی است برای کشتیهایی انتخاب می شوند که sister ship باشند یعنی در یک کلاس باشند و در واقع ازهمه نظر عین هم باشند.در اولشان هم اسم کشورمان اضافه می شود. مانند ایران آمل – ایران آستانه – ایران آبادان – ایران آباده – ایران آستارا . مشخصات کشتیهایی که همکلاس هستند دقیقا مثل همدیگر است و از نظر طول و عرض و تناژ و سیستم انجین و دک هیچ فرقی با هم ندارند.(استثنائا آمل و آستانه و آباده فقط سیستم هیتر برای تمام تانکها دارند که آبادان و آستارا و بقیه کشتیهای NITC ندارند.)

نویسنده نوشته: امیر قائدی حیدری

هیچ اگر سایه پذیرد من همان سایه هیچم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا

برکسیت(Brexit) و اثرات آن بر صنعت کشتیرانی انگلستان

در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ ، اکثریت ۵۱.۹ درصد از رای

layday or laytime

رواماندیا بازه زمانی مجاز (Laytime or Layday)

در حمل و نقل تجاری ، رواماند(Laytime or Layday) مدت

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    بایگانی میلادی