تبلیغات
SeaTrade & Transport - معرفی دانشگاه دریانوردی چابهار

معرفی دانشگاه دریانوردی چابهار

دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار زیر نظر IMO  ( سازمان جهانی دریانوردی) و منطبق با استاندارد STCW  بوده و دارای گواهینامه  ISO   از موسسه  DNV اروپا می باشد . این دانشگاه در زمینی به مساحت حدود 42 هکتار کنار ساحل زیبای خلیج چابهار و دریای عمان قرار داشته و از جمله دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می باشد . این دانشگاه در سال 1355 با همکاری دانشگاه سات هامپتون انگلستان و دانشگاه سیستان و بلوچستان (تحت عنوان دانشکده دریانوردی و علوم دریایی چابهار) جهت تربیت نیروی متخصص ناوگان دریایی کشور تاسیس شد و مدیریت و راهبری آن توسط پرسنل و مدرسین انگلیسی انجام میگرفت در سال 1362 یعنی پس از انقلاب فرهنگی اولین دوره دانشجو از طریق  کنکور سراسری در این دانشگاه پذیرفته شدند . این دانشگاه در سال 1381 از دانشگاه سیستان و بلوچستان منفک گردید و بعنوان یک مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی مستقل کار خود را تا سال 1384 ادامه داد و از تیر ماه سال 1384 از مرکز آموزش عالی به دانشگاه ارتقاء یافت این دانشگاه در حال حاضر بعنوان یکی از دانشگاه های تخصصی و قطب آموزش و پژوهش صنعت دریانوردی و علوم دریایی ایران و خاورمیانه بوده و دارای 3 دانشکده به نام های دانشکده مهندسی دریا، دانشکده مدیریت و علوم انسانی ، دانشکده علوم دریایی و حدود 3000 نفر دانشجوی در حال تحصیل می باشد، که در آن 89 نفر عضو هیات علمی کار آموزش و تدریس دانشجویان را بر عهده دارند. 

این دانشگاه در سال 1355 تنها با یک رشته (عرشه کشتی ) تاسیس شد. این پروژه تحصیلی که در آن زمان پرهزینه ترین پروژه خاورمیانه بود وزارت علوم، تحقیقات و فناوریی تقبل نمود.
ایران در چهار دهه اخیر ناوگان تجاری و نفتی و همچنین بنادر دریایی خود را شدیدآ توسعه داده بطوریکه دارای رتبه های مهمی در سطح بین المللی و آسیا و منطقه خاورمیانه شده است لذا تعلیم و تربیت نیروهای متخصص جهت شناورهای ایرانی و دیگر موسسات دریایی برای این کشور نه تنها لازم بلکه جنبه حیاتی و استرات‍ژیك دارد.

از سال 1374 و با هدف گسترش دانشگاه و رونق بخشیدن به چابهار، افزایش رشته ها در دستورکار قرار گرفت که مطابق با آن رشته مکانیک کشتی ازدانشگاه زاهدان به چابهار منتقل شد. دو رشته دیگر، مدیریت و کمیسری دریایی و مترجمی زبان انگلیسی وارد دانشگاه شد. رشته مدیریت و کمیسری دریایی برای اولین بار به صورت غیر بورسیه در این دانشگاه شروع به کار کرد(پذیرش دانشجو از هر دو جنسیت صورت گرفت). این رشته تا سال 1379، اقدام به پذیرش دانشجو نمود و پس ازآن حذف شد. در سال 1380 رشته جدید مدیریت و بازرگانی دریایی که جامعیت و کاربرد بیشتری دارد وارد دانشگاه شد و از همان سال اقدام به پذیرش دانشجو نمود. این رشته برای اولین بار و تنها در همین دانشگاه شروع به کار کرد. اخیرا نیز دانشگاه آزاد واحد خارک و علوم و فنون خرمشهر و دانشگاه خلیج فارس اقدام به جذب دانشجو در این رشته کرده اند. از سال تحصیلی ۸۵- ۸۶ نیز رشته های جدیدی در دانشگاه ارائه شد.

دانشكده مهندسی دریا

1- كارشناسی ارشد دریانوردی- حمل و نقل دریایی

2- كارشناسی ارشد دریانوردی- بندر و كشتیرانی

3- كارشناسی مهندسی دریا- دریانوردی

4- كارشناسی مهندسی دریا- مهندسی كشتی

5- كارشناسی مهندسی الكترونیك و مخابرات دریایی

6- كارشناسی مهندسی كشتی سازی

7- كارشناسی مهندسی عمران

8- كاردانی ناوبری

دانشكده علوم دریایی

1- كارشناسی مهندسی منابع طبیعی- گرایش شیلات

2- كارشناسی مهندسی شیلات- فرآوری محصولات شیلاتی

3- كارشناسی مهندسی شیلات- تكثیر و پرورش آبزیان

4- كارشناسی زیست شناسی- گرایش دریا

دانشكده مدیریت و علوم انسانی

1- كارشناسی ارشد- گرایش آموزش زبان انگلیسی

2- كارشناسی ارشد- گرایش مترجمی زبان انگلیسی

3- كارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

4- كارشناسی مدیریت و بازرگانی دریایی

5- كارشناسی مدیریت و بازرگانی دریایی- گرایش گمرك

6- كارشناسی مدیریت و بازرگانی دریایی- گرایش مناطق ویژه

7- كارشناسی مدیریت و بازرگانی دریایی- گرایش بندر و كشتیرانی

8- كارشناسی علوم اقتصادی- گرایش اقتصاد بازرگانی

 لازم به ذکر است که دانشگاه دریانوردی چابهار، اولین و مهمترین مرکز آموزش دریانوردی و علوم دریایی غیر نظامی در ایران است. 


دولت جمهوری اسلامی ایران که امضا کننده کنوانسیون
STCW95 می باشد و لزوم اجرای نیازمندیها و الزامات ناشی از آن مشکلات متعددی در راه فعالیت و رشد این دانشکده در زیر مجموعه دانشگاه سیستان و بلوچستان بوجود آورد که وزارت علوم برای فائق آمدن به آنها تصمیم به استقلال آن از دانشگاه سیستان و بلوچستان گرفت. مرکز از تاریخ استقلال دارای اساسنامه مصوب وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری و شخصیت حقوقی و مستقیمآ وابسته به این وزارت می باشد و زیر نظر IMO ومنطبق با STCW95 دارای ISO ازموسسه DNV بلژیک می باشد و از اول سال تحصیلی 86 – 1385 تعدادی دانشجو از کشورهای خاور میانه پذیرفته است که مشغول به تحصیل می باشند.( البته تا زمانیکه من شخصا در دانشگاه بودم سه دانشجوی عرب زبان اهل سوریه در رشته مدیریت و بازرگانی دریایی گرایش بنادر و کشتیرانی تحصیل می کردند که هر کدام به نحوی یا انصراف دادند یا انتقالی گرفتند).


جهت كسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه دریانوردی چابهار مراجعه كنید.

Http://www.cmu.ac.irSeaTrade & Transport

زكات علم آموختن آن به دیگران است