تبلیغات
SeaTrade & Transport - معرفی رشته مدیریت بازرگانی دریایی

معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

آیا تا کنون نام رشته مدیریت و بازرگانی دریایی را شنیده اید؟

البته با رشته مدیریت بازرگانی آشنا هستید. مدیریت رشته ای، میان رشته ایی است. یعنی از ترکیب چند رشته تشکیل شده است. اما مدیریت و بازرگانی دریایی از ترکیب رشته مدیریت ،دریانوردی و بازرگانی تشکیل شده است. این ویژگی باعث تخصصی و پیچیده ترشدن این رشته نسبت به دیگر رشته های مشابه می باشد. از جمله مزایا و خصوصیت مهم این رشته، دربرداشتن دروس جدیدی است که تا به حال درهیچ رشته ای وجود نداشته است. در تنظیم این رشته، واحدهای مربوط به رشته مدیریت بازرگانی شکسته شده تا واحدهای تخصصی جدید را بتوان درآن قرارداد. به عنوان مثال درس حسابداری صنعتی که در مدیریت بازرگانی 3 واحد است در این رشته، 2 واحد درنظرگرفته شده است و یا درس تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم که دررشته مدیریت بازرگانی 3 واحد است نیز در این رشته 2 واحد درنظرگرفته شده است.

سپس به ازای 2 واحد کسر شده، درس 2 واحدی جدیدی را قرار داده اند. با توجه به اینکه حجم مطالب و منبع درسی تغییر نکرده است اگر شما در یک ترم تحصیلی 18 واحد انتخاب کرده باشید در مقایسه با دانشجوی دیگر در رشته مدیریت بازرگانی که او نیز 18 واحد انتخاب کرده است از نظر تعداد واحد درسی تفاوتی ندارید اما در طول ترم  زمان بیشتری باید در کلاس حاضر شوید و تعداد درس بیشتری را برای قبولی و رفتن به ترم بعد بگذرانید.

دراین رشته بعضی ازدروس به زبان انگلیسی تدریس می شود. البته مسئولین در نظر دارند با بازگشت اساتیدی که برای گذراندن دوره دکترا(PHD) به دانشگاههای خارج ازکشوراعزام شده اند،همه دروس را به زبان انگلیسی تدریس کنند.( در حال حاضر بعضی از این اساتید بازگشته اند اما اینکه  تمام دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود اطلاع جدیدی ندارم).

 در واقع مرکز آموزش عالی دریانوردی چابهار تاکید زیادی در یادگیری زبان انگلیسی دارد. به عنوان مثال :زبان تخصصی 1 که یک واحد می باشد توسط سه استاد تدریس می شود . تعداد جلساتی که برای این درس تشکیل می شود به اندازه یک درس 3 واحدی بوده که در بالا بردن سطح علمی دانشجویان موثراست. زیرا سازمانها و نهادهایی که این رشته به آنها مربوط می شود درسطح بین المللی فعالیت می کنند و تسلط به زبان انگلیسی ضروری است.(البته این موضوع نیز با استناد به زمان دانشجویی خودم گفته شده و از شرایط فعلی اطلاعی ندارم).

 این رشته از سال 1380 توسط دکتر پرویز باورصاد، معاون آموزشی (آن زمان) مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی چابهار، تهیه و تنظیم شد و مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت و جزء رشته هایی شد که هر ساله ازطریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرد.(پذیرش دانشجو از هر دو جنسیت صورت می گیرد).برنامه دوره كارشناسی مدیریت و بازرگانی دریایی
در گرایشهای گمرك، بنادر و مناطق ویژه

هدف:

هدف ازایجاد دوره کارشناسی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی،تربیت کارشناس بازرگانی دریایی،برای خدمت درارگانهای دریایی،حمل و نقلی،تجارت خارجی و برنامه ریزی کلان جمهوری اسلامی و دیگر شرکتها و مؤسسات خصوصی و دولتی مرتبط با امور مدیریت و بازرگانی دریایی کشور می باشد.

 

نقش و توانایی:

                   فارغ التحصیلان رشته مدیریت و بازرگانی دریایی میتوانند در قسمتهای مختلف ارگانهای دریایی انجام وظیفه نمایند.از جمله:

·        تدارکات،بازاریابی و بازرگانی کشتی ها،عملیات بنادر و کشتیرانی ها

·        مالی و اداری بنادر و کشتیرانی ها،گمرکات و ارگانهای مرتبط

·        حمل و نقل و جابجایی کالا در بنادر و پایانه های گمرکات مرزی و داخلی و مناطق ویژه تجاری

·        پرسنلی و کارگزینی

 

ضرورت و اهمیت:

                         ضرورت و اهمیت دوره کارشناسی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی،با توجه به نکات زیر آشکار میگردد.

آگاهی از آخرین پیشرفت های مدیریت و کاربرد آن بر اساس نیازهای جامعه،به ویژه سازمانهای دریایی و احتراز از تقلید صرف.

طرح و تنظیم سیستمهای مدیریت،اعمال حاکمیت ضوابط بر روابط در اداره امور،شناخت مشکلات و نارسایی های سازمانها و کوشش در رفع آنها.
برای آگاهی از فرصت های شغلی این رشته اینجا كلیك كنید.

SeaTrade & Transport

زكات علم آموختن آن به دیگران است